niedziela, 20 stycznia 2013

Koszmarne pamiątki


W sklepach z pamiątkami na całym świecie można kupić najdziwniejsze rzeczy. Przedmioty te ludzie najczęściej nabywają dla siebie albo dla swoich krewnych lub znajomych. Powinny one przyjemnie kojarzyć się z odwiedzanymi miejscami, przypominać je albo zachęcać do ich odwiedzenia. Niestety zdarza się, że wśród pamiątek pojawiają się prawdziwe koszmarki. Takim przykładem mogą być zwłoki nietoperzy zatopione w szkle lub innych przejrzystych masach. Spójrzcie proszę na poniższe zdjęcia i powiedzcie z ręką na sercu, czy mając coś takiego w swoim pokoju, odczuwalibyście dumę z wakacyjnej zdobyczy? Czy patrząc na nieżywego nietoperza można nie czuć wyrzutów sumienia? Przecież te zwierzęta straciły życie, aby z ich ciał powstało to obrzydlistwo.

A nie byłoby takich pamiątek, gdyby nie było na nie popytu, czyli gdyby nikt czegoś takiego nie kupował. Proszę pomyślcie przed każdym zakupem, czy nie przyczynia się on do śmierci zwierzęcia i to często nawet zagrożonego gatunku. Jeśli jest to dodatkowo zwierzę z listy gatunków ginących, to przywożąc je, narażacie się na kary oraz konfiskatę takiej pamiątki przez celników.

Sklep z koszmarnymi pamiątkami 
Fot. A. Kepel

1 komentarz:

notalldone pisze...

Bardzo mi przykro, że byłeś narażony na taki widok :( Niestety głupota ludzka nie zna granic! Boli mnie również to, iż ludzie często kupują żywe egzotyczne zwierzaczki aby zaspokoić swoje zachcianki skazując je tym samym na życie w niewoli. To przykre :(