poniedziałek, 13 lutego 2012

Nazwy nietoperzy

Spójrzcie na moje zdjęcie na blogu. Właśnie tak wyglądam. Fakt - mam wielkie uszy! Ja jestem z nich dumny i bardzo mi się podobają, choć niektórzy z ich powodu przezywają mnie wielkouch, długouch czy uszak. Te nazwy funkcjonowały kiedyś także jako określenia wszystkich gacków. Obecnie, gdy wiadomo już, że w samej Europie występuje nas kilka gatunków, usystematyzowano nazewnictwo. Ja jestem gackiem brunatnym. Na południu Polski do dziś nazwy gacek czy gacuś funkcjonują jako pospolite określenia każdego nietoperza. 
Warto przypomnieć, że nazwa organizmu żywego składa się zwykle z dwóch elementów: nazwy rodzajowej (np. gacek) oraz epitetu gatunkowego (np. brunatny). Tak w każdym razie jest w przypadku nazw naukowych. Z nazwami krajowymi i potocznymi bywa różnie. Wiele gatunków może należeć do jednego rodzaju (o tym samym pierwszym członie nazwy), spokrewnione ze sobą rodzaje łączy się w rodziny. 
W Polsce stwierdzono dotychczas występowanie 25 gatunków nietoperzy. Należą one do dwóch dużych rodzin: podkowcowatych i mroczkowatych. Z rodziny podkowcowatych w naszym kraju występują tylko 2 gatunki: podkowce duże i podkowce małe. Rodzinę mroczkowatych reprezentują u nas aż 23 gatunki, należące do sześciu rodzajów: nocki, mroczki, karliki, borowce, gacki i mopki. Później napiszę o nich więcej, bo wszystkie są bardzo ciekawe i mają swoje odmienne cechy i upodobania. 

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Masz śliczną mordkę gacku!

Nocny Łowca pisze...

Dziękuję. Też tak uważam:)

Anonimowy pisze...

przepiękne, stylowe uszy w stylu armani.