przesyłam mapkę z trasami karlików większych. Jak widzisz, regularne długodystansowe podróże pozwalają nam zwiedzić niemal całą Europę. Pomimo, że ważymy zaledwie 6-10 gramów, potrafimy pokonać odległość nawet 2000 km. Zwykle lecimy wzdłuż wybrzeży morskich lub dolin rzecznych. Nasze zimowiska znajdują się na południu i zachodzie Europy. Wiosną podróżujemy więc na północny wschód, a jesienią wracamy.
Migrujemy w tempie 30-50 km na noc, a rekordziści pokonują nawet 80 km w ciągu jednej nocy!
Dodatkowo kobietki docierają znacznie dalej na północ, gdzie rodzą i wychowują młode. Faceci zajmują kryjówki na trasie migracji dziewczyn. Niektórzy z nich więc tylko raz w życiu pokonują najdłuższą trasę (z miejsca urodzenia na zimowisko).
Odlatujemy na zimę w cieplejsze rejony Europy, ponieważ nasze kryjówki są słabo izolowane od mrozu. Hibernujemy bowiem w dziuplach i pod korą drzew oraz w szczelinach budynków i ścian skalnych. Ty Gacku wykorzystujesz do tego fortyfikacje, które dobrze chronią przed złymi warunkami atmosferycznymi. Nie musisz więc odbywać długich i niebezpiecznych wędrówek jak my. Ja przylecę do Polski na początku maja. Może uda się nam spotkać.
Pozdrawiam Gabi
Źródło mapy:
Kurvits, T., Nellemann, C., Alfthan, B., Kühl, A., Prokosch, P.,
Virtue, M., Skaalvik, J. F. (eds). 2011. Living Planet: Connected Planet – Preventing the End of
the World’s Wildlife Migrations through Ecological Networks. A Rapid Response Assessment. United
Nations Environment
Programme, GRID-Arendal.
2 komentarze:
Dotychczas nie wiedziałem, że nietoperze odbywają tak długie wędrówki jak ptaki.
A jednak nietoperze potrafią zaskoczyć, kiedy się je lepiej pozna. Pozdrawiam Gacek
Prześlij komentarz