poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Jak polują nietoperze


Jako wyspecjalizowani nocni łowcy udoskonaliliśmy różne techniki polowania. Trzy sposoby polowań prezentuje świetny film na youtube, który polecam. Najbardziej znane łowy to pogoń i złapanie ofiary w powietrzu. Gdy zlokalizujemy ofiarę i zbliżamy się do niej, zaczynamy wydawać coraz szybsze sygnały echolokacyjne, aby dokładnie wiedzieć, jakim torem porusza się uciekający przed nami owad. Zwykle udaje się go złapać.
Także na powierzchni wody potencjalny kąsek nie jest bezpieczny. Dźwięki odbijają się od gładkiej powierzchni wody w innym kierunku, niż wysyłający je nietoperz, ale odbite od ciała owada powracają do łowcy i dokładnie informują o położeniu ofiary. Pływający pokarm myśliwy łapie stopami, a następnie wkłada do pyszczka. Co ciekawe nietoperze wyspecjalizowane w tej technice polowań mają stosunkowo duże stopy. Należą do nich nocek rudy i nocek łydkowłosy. 

Trzecia technika polowania - zabranie owada z roślinności pokazana jest na moim przykładzie, czyli gacka brunatnego. Ultradźwięki, które wydaję, są tak ciche, aby ofiara nie mogła ich usłyszeć. Dlatego nazywają mnie "szepczącym nietoperzem". Na szczęście moje wielkie uszy są w stanie usłyszeć odbite echo. Aby zobaczyć, jak poluję, obejrzyjcie proszę powyższy film.


Brak komentarzy: