niedziela, 12 sierpnia 2012

Poza kręgiem polarnym

Dzięki Internetowi poznałem nowego znajomego - Norberta. Przyznam się, że początkowo nie chciałem wierzyć w to, co mi pisał o sobie. Jednak okazało się to prawdą. Wyobraźcie sobie, że istnieje gatunek nietoperza, który mieszka poza kręgiem polarnym, a nawet rozmnaża się tam. Można go spotkać w północnej Rosji i Skandynawii, ale także w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Azji. Jest bardzo odporny na zimno - potrafi przeżyć nawet kilkudniowe siarczyste mrozy. Spośród naszych krajowych nietoperzy zimujących w jaskiniach, on zwykle wybiera miejsca znajdujące się niedaleko wejścia. W Skandynawii znaleziono nawet pod ziemią śpiące razem właśnie te nietoperze i żmije. Brr... Ja bym nie mógł chyba zasnąć w takim towarzystwie. To prawdziwy twardziel.

Jednocześnie Norbert ma chyba najpiękniejsze futerko, jakie widziałem. Na brzuszku włosy są ciemne u nasady, a na wierzchu żółtawe. Na grzbiecie z kolei ciemnobrązowe futerko ma żółte końce, które nadają mu złocisty połysk. Dlatego też nazwano go mroczkiem pozłocistym. Spójrzcie sami - czyż nie jest piękny?
Mroczek pozłocisty 
Fot. A. Kepel

3 komentarze:

MotoSpotted pisze...

Śliczny ten nietoperz :)

Anonimowy pisze...

Witaj Nocny Łowco,
Mroczek ma rzeczywiście śliczne futerko - szkoda, że ja takiego nie mam... Łuski już mi się znudziły.
Zapewniam cię, że nie gryzę nietoperzy - więc nie bój się mnie. Spotkałabym się z tobą i pogawędziła (bo nie mam internetu), ale ty nie lubisz słonecznych polan, a ja tylko tam się umawiam - uwielbiam się wygrzewać. Cóż - nie mam futra...
pozdrawiam
żmija Aleksandra

Nocny Łowca pisze...

Cieszę się, że mimo braku internetu udało Ci się przeczytać mojego bloga.
Pewnie znajomy ma. Pozdrawiam Gacek