poniedziałek, 23 lipca 2012

Najmniejszy europejski podkowiec


W poprzednim e-mailu przedstawiłem wam nową znajomą Gosię i pytałem, czy wiecie jaki to gatunek. Przyszła prawidłowa odpowiedź – to podkowiec, a dokładniej podkowiec mały. Już nazwa wskazuje, iż jest to jeden z naszych najmniejszych nietoperzy oraz najmniejszy podkowiec Europy. Jak wszyscy członkowie rodziny podkowcowatych Gosia posiada dużą podkowiastą narośl na pyszczku. Dzięki niej dźwięki powstające w krtani skupiane są w wąską wiązkę  i wysyłane przez nos w określonym kierunku. Głos Gośki ma charakterystyczną bardzo wysoką częstotliwość – około 110 kHz.

Futro podkowców jest na grzbiecie brązowe, a na brzuszku jaśniejsze szare. Kolorystycznie pasują tu brązowe błony lotne. Młode bardzo łatwo można rozpoznać po całkowicie szarym ubarwieniu futerka. Dzieci najczęściej przychodzą na świat od połowy czerwca do początku lipca i szybko się rozwijają. Już po pierwszej dobie otwierają oczy, a po dwóch tygodniach zaczynają nieporadnie latać. Mamusie oprócz pary sutków do karmienia mlekiem wyposażone są w dwa dodatkowe pseudosutki, do których przyczepiają się młode podczas transportu do innej kryjówki. Brązowe uszy podkowców nie mają wyrostka zwanego koziołkiem i są oczywiście dużo mniejsze niż moje.
Portret podkowca
Fot. A. Kepel

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Trafiłem na wasz blog i jestem zachwycony ( przez blog plamka mazurka ).Moje zainteresowanie skierowane jest, od kilku lat na ptaki. Ale dzięki waszej stronie,którą śledzę od kilku tygodni , nietoperze zauroczyły moje oczy i umysł.