piątek, 8 czerwca 2012

Z okazji Euro 2012 o rekordach


Dzisiaj ludzie rozpoczęli międzynarodowe zawody w grze, w której rywalizują 11-osobowe drużyny z różnych krajów. My, nietoperze, też mamy swoje konkurencje. Ścigamy się np. o to, który z nas jest najsilniejszy czy najprzystojniejszy, najdalej lub najszybciej lata. Może więc troszkę statystyki z okazji Euro 2012.
Jeśli chodzi o kategorię wagową, to rekordziści mieszkają w tropikach. Spotykany w Tajlandii i Birmie ryjkonos malutki ma zaledwie 3 cm i jest najkrótszym ssakiem świata. Pod względem masy ciała (1,7 – 2 g) jest bezkonkurencyjnie najlżejszym nietoperzem, ale wśród innych ssaków ma jednego rywala, z którym może się ścigać – ryjówka etruska miewa wagę od 1,2 do 2,7 g.
Pod względem maksymalnych rozmiarów ciała nietoperze nie mają szans w wyścigu o palmę pierwszeństwa z innymi ssakami. Wyobrażacie sobie latającego nietoperza potężniejszego niż wieloryb? To byłby widok! Na pewno stanowiłyby poważne zagrożenie dla ruchu lotniczego… Ale i tak największe nietoperze są prawie 1000 razy cięższe od ryjkonosa malutkiego – ważą koło 1,6 kg i mają koło 1,5 m rozpiętości skrzydeł. Rozmiary takie osiągają różne gatunki żyjących w tropikalnych regionach Azji rudawek z rodzaju Pteropus. Konkurencja między nimi jest ostra – jedne mają nieco większe skrzydła, inne bywają nieco masywniejsze lub dłuższe. W locie robią naprawdę wrażenie!
W Europie najlżejszym nietoperzem jest karlik malutki (5 g), a wagę ciężką reprezentuje borowiec olbrzymi (50 g). Ja z masą ciała 8 g lokuję się raczej w wadze lekkiej. Ale za to pod względem proporcji wielkości uszu do wielkości ciała biję większość innych nietoperzy na głowę.
Zawody w szybkości lotu zdominowały molosy (nietoperze z rodzaju Tadarida). Różne gatunki z tego rodzaju idą w tych wyścigach łepek w łepek. W locie po prostej osiągają ok. 65 km/h, a w locie nurkowym mogą się rozpędzić aż do 130 km/h. Oczywiście wśród innych ssaków nie mają konkurencji. Zawodów pod względem najwolniejszego lotu nie me sensu organizować – wiele z nas (ja też) potrafi bowiem zawisać w powietrzu w jednym miejscu, a nawet lecieć na wstecznym.
Ale w piłkę nożną grać nie potrafimy. Pod tym względem ludzie są od nas lepsi…
Rudawka malajska
Fot. A. Kepel

PS. Rudawka malajska ma zapewne największą rozpiętość skrzydeł wśród nietoperzy, ale startuje też w konkurencji lotów długodystansowych. Przedstawiciele tego rodzaju, zwani też latającymi lisami, potrafią migrować na odległości ponad 3000 km, przelatując bez odpoczynku duże odległości między wyspami oceanicznymi.

Brak komentarzy: